Eğer bilgisayar, masa ve dolap gibi bir şey veya yer necis olursa ve söz konusu şeyi sadece az suyla yıkamak mümkünse, onu nasıl temizlemek gerekir?

2014/02/18
Soru
Eğer bilgisayar, masa ve dolap gibi bir şey veya yer necis olursa ve bu yer hortumlu suyla yıkanamaz bir haldeyse, onu az suyla yıkamak nasıl mümkün olabilir? Böyle bir yerin yıkanan bölümlerini toparlamak çok zor ve bazen olanaksız olması göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu yer üzerine su kesinlikle dökülmeli midir yoksa bez parçası ve benzeri şeylerle de o yer yıkanabilir mi?

 Eğer belirtilen örneklere benzer bir yer necis olursa, onu bez parçasıyla temizlemek mümkün değildir ve onu temizlemenin tek yolu (az, kür, akan) suyla yıkamaktır. [1] Şu şekilde temizlemek gerekir: Necasetin kendisini (bez parçası ve benzeri bir şeyle) giderdikten sonra, kür veya akan bir suyla bir defa yıkanması yeterlidir. Söz konusu necaset idrar olması durumunda az suyla yıkamak şöyle olur: Necasetin giderilmesi için onun üzerine bir defa az su dökülür ve ardından bir defa daha üzerine dökmekle temiz olur. [2] Ama idrar dışında başka bir şeyle necis olursa, necaseti giderdikten sonra onun üzerine bir defa su dökerlerse ve ondan ayrılırsa, temiz olur. Elbette su az olursa, iki defa yıkanması daha iyidir. [3] Evet, söz konusu yeri yıkama imkânı yoksa temas edip necis olmamanız için elinizden geldiği şekliyle üzerini örterek veya kapatarak o yeri korumalısınız. [4] Eğer temas ile necaset sirayet ederse, necis olan şeyi yıkamanız yeterli olur.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki adreslere müracaat edebilirsiniz:

1. İndeks: Necis Bir Şeyi Temizlemek, Soru Sayısı: 1373: (Site: 1330).

2. İndeks: Yıkanan Yerin Necis Oluşu, Soru Sayısı: 14624 (Site: 14431).

3. İndeks: Yaş Bezle Necis Yeri Temizlemek, Soru Sayısı: 3904 (Site: 4184).   

--------------
[1] Belirtilenler dışında temizleyiciler arasında sadece güneş temizleyici sıfatıyla bir ihtimal olarak değerlendirilebilir ve o da ilmihallerde belirtilen şartlar esasınca bu tür eşyaları temizleyemez. Tevzihü’l-Mesail (el-Mahşi lil-İmam Humeyni), c. 1, s. 118.

[2] Tevzihü’l-Mesail, (el-Mahşi lil-İmam Humeyni), c. 1, s. 105, mesele. 160.

[3] a.g.e., s. 106, mesele. 162.

[4] Necis bir şeyin başka eşyaları nasıl necis kıldığı hakkında bilgilenmek maksadıyla şu adrese müracaat edebilirisiniz: İndeks: Necis Olmuş Bir Şeyden Necasetin İntikal Etmesi, Soru Sayısı: 1769.

Ayrıntılı Cevap
Bu sorunun ayrıntılı cevabı yoktur.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar