Cenabet olan kimse gusül almadan banyodan çıkarsa bütün bedeni necis sayılır mı?

2014/03/14
Soru
Cenabet olan kimse yalnızca necaseti temizliyor, ama gusül almadan banyodan çıkıyor. Böyle birinin hükmü nedir? Bütün bedeni necis midir? Kurulanmak için kullandığı havluda necis olmuş mudur?

Sorunun cevabını vermeden önce şu noktayı hatırlamamız gerekir: Cenabetten maksat necasetle bütün bedenin necis olması değildir. Cenabet gerçekte manevi necasettir. Meni bedenin tümünü değil yanlızca bedenin değdiği yeri necis eder, yıkamakla ve necasetin gidermesiyle değdiği yer pak olur. Örneğin cenabet olan kimse elini az suya değdirirse eli necise bulaşmamışsa o az su necis olmaz. Dolayısıyla diyoruz ki: Cenabet olan kimse banyoya gider, ama cenabet guslü almazsa, eğer bedeninde meni necaseti giderilmiş ve yıkanmış ise havlu ve bedeni necis olmaz. Ancak cenabetin giderilmesi için gusül alması gerekir.[1]    

Başka bir deyişle meninin gelmesi hem cenabet olmaya neden olur, hem de necasete. Bazen insana cenabet guslü vacip olur ama necis olmayabilir. Cinsel ilişkiye girildiğinde meninin gelmemesi bu durumlardandır. Böyle durumlarda her ikisinide gidermek gerekir.

Meni necasetinden temizlenmenin yolu onun suyla yıkanması, cenabetten temizlenmenin yoluda gusül almaktır.

----------
[1] -İmam Humeyni, İstiftaat, s.55, soru:122; Tahrir-ul Vesile, c.1, s.351

Ayrıntılı Cevap
Bu sorunun ayrıntılı cevabı yoktur.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar