Ben bir miktar çeyizimi kendi maaşımla hazırlayabilir miyim? Kocam, buna muhaliftir ve tüm çeyizi ailen hazırlamalıdır ve ben razı değilim demektedir! Ben onun görüşünün aksine davranabilir miyim?

2015/12/09
Soru
Ben devlet memuruyum ve maaş alıyorum. Bir miktar çeyizimi kendi maaşımla hazırladım. Kocam, tüm çeyizi ailen almalıdır ve ben kendi maaşınla çeyiz hazırlamana razı değilim demektedir. Size göre, benim elde ettiğim para hakkında kocamın şerî olarak razı olma ve olmama hakkı var mıdır? Hakeza çeyiz hazırlamak, hediye satın almak veya başka şeyler gibi şeriata aykırı olmayan durumlarda da onun görüşünün aksine davranabilir miyim?

Hz. Ayetullah Uzma Hamaney’in Bürosu (ömrü uzun olsun):

Maaşınızın tasarruf hakkı kendi elinizdedir ve eşinizin rızası şart değildir.

Hz. Ayetullah Uzma Sistani’nin Bürosu (ömrü uzun olsun):

Maaş size aittir ve her türlü tasarruf sizin için caizdir.

Hz. Ayetullah Uzma Mekarim Şirazi’nin Bürosu (ömrü uzun olsun):

Herkesin kendi malında tasarruf etme hakkı vardır. Sorudaki varsayımda kocanın böyle bir hakkı yoktur ve dikkat ediniz ki erkek ve kadının her biri kendi malının sahibidir ve izni olmaksızın başkasının onun malında bir tasarruf yapma hakkı yoktur.

Hz. Ayetullah Uzma Safi Gülpaygani’nin Bürosu (ömrü uzun olsun):

Kocanın şerî olarak eşinin şahsi maaş ve gelirini harcama şekline müdahale etme hakkı yoktur ve çeyiz alımında anne ve babaya yardım etmenin bir sakıncası bulunmamaktadır. Her iki değerli şahsa da iyi anlayış, karşılıklı samimiyet ve tahammül ile hayatınızı tatlı ve huzurlu yapmayı ve Kur’an-ı Kerim’in buyurduğu gibi her birinizin diğerinin elbisesi olmasını ve her iki tarafın hayır ve maslahatı esasınca ve da Allah’ın rızasına yakın olacak şekilde davranmasını tavsiye ediyorum. Yüce Allah gerçek sevgi, muhabbet ve huzuru aranızda yaratması dileğiyle.

Ayrıntılı Cevap
Bu sorunun ayrıntılı cevabı yoktur.

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar

  • Meâd

    Bugün Müslümanlar eski iftiharlarına yeniden kavuşmak istiyorlarsa, tek yol meâd ve ahiret inanc ...
  • Hidayet Önderleri İmam Cafer Sadık c.8

    Tarihin başlangıcından itibaren bütün çağlar ve yüzyıllar boyunca peygamberler ile onların v&ac ...