Müslüman bir kadının, ahlak dışı yapıya sahip bir erkekle evlenmesi sırasında, bu konudan haberi olan şahıslar, evlenecek olan kadını konudan haberdar edebilirler mi?

2014/04/12
Soru
Müslüman olmuş bir erkek Müslüman bir bayanla evlenecekler; bu erkek önceden eşcinseldi ve

Bu sorunun kısa cevabı yoktur. Ayrıntılı cevap seçeneğini tıklayınız.

Ayrıntılı Cevap

Taklit mercilerin verdikleri cevaplara geçmeden şunu belirtmek gerekir ki: Her Müslüman kadın sevebileceği ve istediği biriyle evlenebilmesi için istemeye geldiklerinde onunla evlenmek isteyen şahıs hakkında araştırmak hakkına sahiptir. Eğer gelecekte eşi olacak şahıs hakkında araştırma yapar ve diğerlerinden bir şeyler sorarsa herkes bildiklerini söylemekle görevlidir. Ama aksi takdirde kimse bildiklerini ona söylemekle yükümlü değildir.

Hazreti Ayetullah Hamanei’nin bürosunun cevabı: Haber vermek bayana gerekli değildir. Bahsedilen tahliller kendiliğinde şer’i acıdan zorunlu değildir.

Hazreti Ayetullah Mekarim Şirazi’nin bürosunun cevabı: İhtiyat gereği belirtilen gerekli testlerin yapılıp kendi sağlığından emin olmalıdır bu durumda önceki yaşantısından bahsetmesine gerek yoktur.

Hazreti Ayetullah Lenkerani’nin cevabı: Bu işlere gerek yoktur ne bayana bir şey söylemeye ne de testleri yaptırmaya gerek var.

Ayetullah Behcet’in cevabı: Mümkünse erkeğin kendisi gerekli testleri yaptırsın. Eğer mümkün değilse ve şüpheli bir durum söz konusuysa bayana böyle bir ihtimalden bahsetmenin sakıncası yoktur, elbette olaydan kesinmiş gibi bahsetmemeli .[1]

----------
[1] Camiu’l mesail,C.2,S.468

Yeni Makale ve Video öğeleri

Yeni Kitaplar